KKK

Korduma kippuvad küsimused:

Kas naistel võib ka esineda hemofiiliat?

Naiste puhul on raske sümptomaatilise hemofiilia esinemine haruldane, kuid võimalik. Kergekujulisemaid sümptomeid võib esineda ka neil naistel, kes on n.ö hemofiilia geeni kandjad. Samuti võib naistel esineda teisi raske kuluga veritsushäireid.

Kui palju on Eestis hemofiilia haigeid?

Eestis on praegu üle saja hemofiiliahaige, kelle hulgast ligi 90% on hemofiilia A (VIII hüübimisfaktori puudulikkuse) diagoosiga.  Umbes viiendik hemofiiliahaigetest on alla 18-aastased.

Kuidas hemofiiliat ravitakse?

Hemofiilia ravi seisneb puudu oleva hüübimisfaktori süstimises, et asendada defektset hüübimisfaktorit. Iga patsiendi ravi on erinev ja sõltub tema haiguse raskusest ning hüübimisfaktori tasemest veres.

Mis on hemofiilia profülaktiline ravi?

Hemofiilia profülaktiline ravi hõlmab puuduvate hüübimisfaktorite viimist otse verre. Hüübimisfaktorite profülaktiline asendamine ennetab muuhulgas spontaanset liigesesisest verejooksu, mis on tüüpiline raskemate hemofiiliavormide puhul. Kui seda kiirelt ja tõhusalt ei ravita, võib krooniline veritsemine liigeseid tõsiselt kahjustada ja põhjustada pöördumatut kahjustust.

Mida tähendab primaarne profülaktika?

Profülaktilise raviga alustatakse varases lapseeas enne 2. liigesesisest veritsust. 

Mida tähendab sekundaarne profülaktika?

Hüübimisfaktori asendusraviga alustatakse peale 2. või enama verejooksu teket, aga enne liigesekahjustuse tekkimist.

Mida tähendab tertsiaarne profülaktika?

Profülaktilise raviga alustatakse  peale liigesekahjustuse välja kujunemist

Mis on on-demand ehk vajaduspõhine ravi? 

Vajaduspõhise või veritsuspõhise ravi eesmärgiks on verejooksu kiire peatamine hüübimisfaktori asendamisega. Äge verejooks peaks olema ravitud nii kiiresti kui võimalik, eelistatult 2h jooksul veritsuse alguses. Ravimi hulk sõltub patsiendi kaalust, veritsuse lokalisatsioonist ja raskusastemest. 

Kuidas saab hemofiiliaga inimene enda tervist paremini hoida?

Ennetav ravi, tervislik eluviis, füsioteraapia ja füüsiline koormus on kõik olulised, et hoida hemofiiliahaige tervena. Füsioteraapia ja treening aitavad edendada tugevaid lihaseid ja paindlikkust, mis aitab kaitsta ja vältida liigeste ümbruse verejooksu.

Kas hemofiiliaga inimesel peab alati ravim kaasas olema?

Hemofiiliaga haiged peaksid alati hüübimisfaktorit käepärast hoidma. Lisaks tuleks kaasas kanda hädaabikaarti koos diagnoosi ja raviplaaniga. Enne kiirabisse minekut peaks helistama hemofiilia ravikeskusesse või valvehematoloogile, et saaksime erakorralise meditsiini osakonda juba info edasi anda ja vajalikku ravi planeerida.

Kas iga vigastus on eluohtlik?

Reeglina ei ole väikesed vigastused ohtlikud, kuid võivad vajada pikemat tähelepanu (sidumist, plaasterdamist) kui tavapäraselt.

Kas veritsushäireteid on võimalik välja ravida?

Praegu ei ole veritsushäireid võimalik välja ravida, kuid haiguse erinevate vormide korral on palju abistava ravi võimalusi.

Millal pöörduda arsti poole veritsushäire kahtlusel?

Kui kahtlustad liigesesisest verejooksu, millega kaasneb valu, paistetus ja piiratud liikumisvõime. Tihti esinevad rasked ninaverejooksud, mis vajavad kiirabi või erakorralise meditsiini osakonda pöördumist. Iseeeneslikult tekkivad sinikad, mida on sageli > 5 korraga. Naistel raske menstruatsiooni korral, mis ei võimalda käia koolis/tööl verejooksu mahu tõttu ning perekorras mitmetel naistel esinenud raske sünnitusjärgse verejooksu korral.

Kas veritsushäiretega inimesed saavad elada „normaalset“ elu?

Veritsushäirega inimene, kes saab korralikku ravi, võib elada peaaegu täiesti „normaalset“ elu. Teisalt on tõsi ka see, et tuleks vältida ekstreemseid tegevusi, järgima teatavaid ohutusreegleid ja panema hoolega tähele, kas esineb verejooksu märke. Pigem tuleks vältida kontaktsporte ja muid tegevusi, kus on suurem vigastuse oht. Veritsushäirega inimese jaoks võivad igal vigastusel olla palju tõsisemad tagajärjed kui terve inimese jaoks.

Kas veritsushäirega inimene tohib vaktsineerida COVID-19 vastu?

Nagu ka teisi intramuskulaarselt süstitavaid ravimeid, tuleb COVID-19 vaktsiini manustada ettevaatusega isikutele, kellel on hüübimishäired (näiteks hemofiilia), sest lihasesisese manustamise järel võib neil tekkida verejooks või verevalum. Raskema veritsushäire korral on enne vaktsiinisüsti vajalik faktori süstimine.

Mis on plasmapõhised hüübimisfaktori kontsentraadid?

Need on hüübimisfaktorid, mis on valmistatud doonorvere plasmast hüübimisvalkude eraldamisel. 

Mis on rekombinantsed hüübimisfaktori kontsentraadid?

Ravimid, milles hüübimisfaktor on valmistatud laboritingimustes.