Ülemaailmne hemofiiliapäev: 5 eksiarvamust selle haiguse kohta

Hemofiilia on tõsine geneetiline seisund, mille korral veri ei saa hüübida. Seega on verejooksu korral voolu peatamine keeruline. Kui hemofiilia vorme on mitu, on kõige levinum hemofiilia A: see mõjutab kogu maailmas umbes 320 000 inimest.

Kui see haigus kutsub esile kontrollimatu verejooksu, on see tingitud hüübimisfaktoriteks peetavate valkude tootmist takistavatest geneetilistest mutatsioonidest, mis võimaldavad moodustada verehüübe ja peatavad seetõttu verejooksu.

Kuna hemofiilia on haruldane, surevad populaarsed uskumused raskelt. Seetõttu otsustasid Roche ja Chugai laboratooriumid ülemaailmse hemofiiliapäeva puhul tõe valedest lahti harutada.

Hemofiiliatel on ainult väline verejooks

FALSE. See haigus võib põhjustada ka sisemist verejooksu. Kõige sagedamini mõjutavad põlve, pahkluu ja küünarnuki liigesed.

Hemofiilia mõjutab ainult poisse või mehi

FALSE. Kui see haigus mõjutab peamiselt mehi, kuna see on seotud X-kromosoomiga, võib see vähemal määral mõjutada ka naisi. Kuid see on endiselt haruldane.

Hemofiiliaga inimesed ei saa sporti mängida

FALSE. Hemofiiliaravi võimaldab hemofiiliast mõjutatud inimestel osaleda väga erinevates füüsilistes tegevustes, näiteks ujumises ja jooksmises. Vägivaldset kontaktisporti siiski ei soovitata.

Hemofiiliaga lastel on endiselt hemofiilia perekonnas esinenud

FALSE. Enamasti on hemofiilia pärilik. Kuid kolmel juhul ilmneb see spontaanselt.

Raud, teatud vitamiinid ja maapähklid võivad ravida hemofiiliat

FALSE. Seda haigust ei saa ravida, kuid seda saab ravimisega kontrolli all hoida.